DR. YAŞAR KALAFAT İLE RUHANİ KARA VARLIKLARI ÜZERİNE SÖYLEŞİ...

DR. YAŞAR KALAFAT İLE RUHANİ KARA VARLIKLARI ÜZERİNE SÖYLEŞİ...

Dr. Yaşar Kalafat, daha evvel çıkartmış olduğu “HEMŞİNLİLER-HORUMLAR-GREGORYANLAR-LAZLAR” kitabında Mehmet BİLGİN ile Hemşinliler üzerine yapmış olduğu röportaj dan tarafımızca tanınan ve tanındıkça da nasıl bir cevher olduğu daha net ortaya çıkan bir hocamızdır. 

Yaşar Hocamız ile bir sohbetimizde kendisinin Ruhani Varlıklar üzerinde de Anadolu’nun birçok yerinde araştırmalar yaptığını öğrenince bizlerle bu deneyimlerini paylaşırsa çok sevineceğimiz teklifimiz ile kendisine gittik.
Sağ olsunlar bizleri kırmadılar ve Söyleşi için bir tarih oluşturduk.

Kimdir Yaşar Kalafat? dediğimizde karşımıza enteresan bir özgeçmiş çıkmaktadır. 1939 yılında Kars’ta Trabzonlu bir ailenin ferdi olarak dünyaya geldiğini, hayata 1962 yılında mezun olduğu Atatürk Üniversitesi’nden Ziraat Yüksek Mühendisi olarak atıldığını görmekteyiz.


        Dr. Yaşar KALAFAT

Meslek hayatı devam ederken Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi’ni de bitirip, takip eden yıllarda Kayseri Erciyes, Ankara Hacettepe Üniversitelerinde Dinler Tarihi, Halk Edebiyatı ve müteakip yıllarda Cumhuriyet Tarihi Disiplin dallarında lisansüstü eğitimler aldığını da görmekteyiz.
İnkılâp Tarihi ve Uluslararası İlişkiler alanlarında Türkiye’de ve Kazakistan’da doktora çalışmalarını tamamlayan Yaşar Kalafat 1999 yılında devlet memuriyetinden emekli olmasına rağmen 6 yıl kadar Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi’nde Kafkasya uzmanı ve Kültür stratejisti olarak da görev yapmıştır.
Yaşar Kalafat’ın eserlerine baktığımız zaman ise ortaya adeta eğitimi dışında ayrı bir maden çıkmaktadır.
Kendisi yazmış olduğu 80 civarı kitap ile hakikaten bir maden.


                                        DR. YAŞAR KALAFAT KİTAPLARININ BİR KISMI

Fakat iş makale kısmına gelince orası da ayrı bir cevher çünkü yayınlanan makaleleri ile ilgili karşımıza tam 181 sayfalık ve içeriği sayısı sayılamayacak kadar çok makale başlığı ismi geçen bir kitap çıkmaktadır. Dikkat ederseniz sadece Makale başlığı ihtiva eden ve 181 sayfa tutan bir Bibliyografi kitabı çıkartılmıştır kendisine.


   YAŞAR KALAFAT MAKALE BAŞLIKLARININ YER ALDIĞI KİTAP

Dr. Yaşar Kalafat bizlere Anadolu’nun ve birçok Türki cumhuriyetlerinde yaptığı araştırmalarda elde ettiği bilgilerden bahsederek başladı söyleşisine. Bu çalışmaların çok önemli olduğunu ve elde edilen bilgilerle ortak nüvelerin yakalandığını birkaç örnekle bizlere anlattı. Bunlardan bir örnek; Almanya Devletinin kurulmasında tüm eyaletler birleşmeye hazırken tek bir eyaletin “Biz sizden değiliz niye birleşelim?” diye sorun çıkardığını fakat kendilerine halk inanışlarındaki bazı ortak nüvelerden bahsedilince birleşmeyi kabul ettiklerini kapsayan bir hikâyeydi.
Bizlere yapılan kendi ve başkalarınca yürütülen çalışmalarda ve araştırmalarda tespit ettikleri Ruhani Ak ve Kara varlıkları anlattı. Ayrıca halkın bunlardan nasıl bahsettiğini, nasıl inandıklarını ve nasıl mücadele ettiklerini de kısaca özetledi.
Yaşar Hocanın kendi alan çalışmalarından derlediği ve diğer kısımlarını da yapılmış çalışmalar sonucu derlenmiş bilgilerden aktarıldığını söyleyerek Anadolu Türk kültür coğrafyasında varlığı bilinenler üzerinde durulacak sıralamasını ise aşağıdaki gibi özetledi.


                                                             DR. YAŞAR KALAFAT

Abası, Adâ, Ağaçkakan, Al Basma, Al Basması, Albastı, Al Karısı, Al Ruhu, İblis Kuha, Kamos, Kara Karga, Kara-Kura, Kara Tilki, Kara Töz, Kara Yılan, Kerey, Kirpi, Körmös, Körmöz, Mars, Mattır, Ohol –Uola, Öy üyesi, Şedey Kan, Temir Kan, Uçar Kan.
Şeytani varlık tanımları ile de Cinler, Periler, Al Karısı, Al Kızı, Karabasan, Hınkır-Minkır, Erkebit gibi sıralanabilen ve Kara Koncolos, Congolos, Karakura, Karakorşan, Kamos, Kayış Ayak, At Binen Cin, Çarşamba Karısı, Ağırlık gibi isimler de alabilen Ruhani varlıklardan bahsetti.
İnsanların büyük bir merak ve kendi deneyimleriyle de söyleşiye eşlik ettikleri sohbet yaklaşık 2 saatlik bir süre aldı.
Söyleşi sonunda kendisine bir plaket taktim edildi.


RİDEF BAŞKANI MUAMMER BOSTAN, ÇAMLIHEMŞİN DERNEK BAŞKANI METİN GÜLTAN VE
ÇAMLIHEMŞİN HEMŞİN VAKFI BAŞKANI SAİM YILMAZ BERABERCE PLAKET TAKTİM EDERKEN.

Plaket merasiminden sonra dinleyicilerden kalanlarla topluca bir fotograf çektirilerek bir sonraki toplantı için söz alındı.