TULUM İLE İLGİLİ FAALİYETLER

TULUM İLE İLGİLİ FAALİYETLER...

Tulum ve Horon üzerinde yaşanan yozlaşma, bazı sivil toplum kuruluşlarını harekete geçirmiş ve sonraki nesillere doğru kaideler ve bilgiler bırakabilmek amacıyla 2009 yılında Ankara da gençlerin oluşturduğu bir ekip ile “Ver Tulumun Hakkını “ adıyla bir organizasyon planlanmış ve bu amaç doğrultusunda Ankara’ya davet edilen birçok Tulumcu ve Horoncu katılımıyla kaideler üzerinde çalışılmış ve söyleşiler yapılmıştır.

Bu çalışmalardan sonra Belediye, Sivil Toplum Kuruluşları ve Vatandaşlar iş birliği ile Çamlıhemşin ilçesine bir Tulumcu heykelinin yapılması için faaliyete geçilmiş ve Heykeltıraş Kadir Genç tarafından bu gün mevcut olan Tulumcu heykeli 2014 yılında yapılmıştır.Çamlıhemşin Derneği, Çamlıhemşin Hemşin Vakfı ve Trabzon Üniversitesi Konservatuarı nezdinde Prof. Abdullah Akat öncülüğün de ise, 2018 yılında Tulum ile ilgili yarım kalan işlerin tamamlanması amacıyla 2 gün süren “Tulum ve Horon Kurultayı” yapılmıştır. Kurultayın ilk günü Türkiye’nin her yerinden gelen tulumcu ve otoriteler ile Tulum kaidelerinin doğru isimlendirilmesi ve çalınması doğrultusunda çalışmalar yapılmış ve kayıtlara alınmıştır.Kurultayın ikinci günü ise Avusturya dan davet edilen Prof. Ulrich Morgenstern kendi imal ettiği Tulumu ile 2. gün açılışını yapmıştır. Kurultayın 2. günü süresince Tulumun ve Türkünün tarihçesi, dünyada dağılımı, gelişimini ve sorunlarını tartışılmıştır.

 

Kurultay Tulumcu heykeli altında çektirilen bir fotoğrafla bitmiştir.

Bu aşamadan sonra Nihat Ataman, Hüseyin Reyhan, Metin Gültan, Murat Atacan ve Mehmet Demirci eşliğinde yapılan çalışmalar ile haftalarca tespit edilen bütün kaideler üzerinde çalışılmış ve Stüdyo öncesi kayıtlara alınmıştır.Tespit edilen tüm parçalar ile 2019 yılında Trabzon Üniversitesi Konservatuar stüdyosunda parçaların Stüdyo ortamında Tulum yapımcısı ve çalıcısı Engin Durmuş icrası ile temiz kayıt çalışmaları başlamış ve 44 Horon parçası (Açık kapalı 48 parça) ve 18 uzun hava ve yol havası kayıt altına alınmıştır.
Çalışmaların bir kitap haline getirilmesi için yapılan çalışmalarda ise Çamlıhemşin Derneği, Çamlıhemşin Hemşin Vakfı yanlarına Rize Dernekleri Federasyonunu da alarak önce Prof. Abdullah Akat’ın Ankara da “Tulumun Tarihçesi ve yapısal özellikleri “ üzerine bir sunum söyleşi yapılması organize edilmiştir.Konferans sonrasında oluşturulan bir ekip ile TULUM Kitabının alt yapısı çalışmaları başlatılmıştır.

Kitap süreci devam ederken Horonların oynatılıp kayıt altına alınması çalışmaları da başlatılacaktır.